Facebook YouTube

Andalucía Olé

Pavla Švestková & Luboš Malý

Zorongo, Anda, jaléo, El Café de Chinitas…, to jsou staré španělské lidové písně. Federico García Lorca (1898-1936) je sbíral a upravil pro klavír a kytaru. Tento významný španělský básník a dramatik první poloviny dvacátého století měl velmi silný vztah k folklóru své rodné Andalusie a jeho tvorba je jím značně ovlivněna. Zajímal se o španělské Gitanos – cikány, o jejich hudbu a tanec, ze kterých hudba španělského flamenca vychází. My jsme vybírali z jeho sbírky Canciones españolas antiguas, která je cyklem písní Lorcou upravených pro kytaru. Spolu se zpěvačkou a tanečnicí s uměleckým jménem La Argentinita Lorca koncertoval a natočili několik hudebních nosičů

Píseň Anda, jaléo patří vůbec k nejznámějším a nejpopulárnějším. Lorca několikrát upravil její text tak, aby reagoval na aktuální dění ve Španělsku v pohnutých třicátých letech. Její politický text v kombinaci s výraznou melodikou si rychle získaly popularitu širokých mas. Oblíbená byla i mezi vojáky a stala se symbolem odporu proti frankistickému režimu. Na tomto CD ji ovšem uslyšíte s původním lidovým textem.

Kytarista a skladatel Luboš Malý začíná několik vybraných písní introdukcí, která je jeho improvizací. Lidové písně andaluského flamenca jsou typické svou melodičností a kombinací střídajících se rytmů v kontrastu. Jsou rozmanité svou náladou a dohromady tvoří jiskrnou koláž nálad a afektů. I proto byly tyto písně zhudebněny interprety mnoha různých žánrů. Najdeme jazzové, rockové, dokonce i metalové verze, stejně jako řadu fusion kombinací. Nazpívaly je též operní pěvkyně Victoria de los Ángeles nebo Teresa Berganza.

My vám přinášíme své pojetí těchto milých a půvabných lidových miniatur doplněné o tři nejznámější španělské flamenco tance.

1. Impromptu 1 (L. Malý)
2. Anda, jaléo (F. G. Lorca)
3. Zorongo (F. G. Lorca)
4. Soleáres – španělský lidový tanec (úprava L. Malý)
5. Los mozos de Monleón (F. G. Lorca)
6. Las tres hojas (F. G. Lorca)
7. Impromptu 2 (L. Malý)
8. Los cuatro mulleros (F. G. Lorca)
9. La Tarara (F. G. Lorca)
10. Impromptu 3 (L. Malý)
11. Nana de Sevilla (F. G. Lorca)
12. Las morillas de Jaén (F. G. Lorca)
13. Bulerías – španělský lidový tanec (úprava L. Malý)
14. Impromptu 4 (L. Malý)
15. Café de Chinitas (F. G. Lorca)
16. Los Pelegrinitos (F. G. Lorca)
17. Fandango de Huelva – španělský lidový tanec (úprava L. Malý)

Nahráno ve studiu Budíkov, Mnichovice
Nahrání, mix a mastering Matěj Večeřa