Facebook YouTube

V národním, lidovém tónu

Pavla Švestková - mezzosoprán & Luboš Malý - kytara

Připravili jsme pro žáky vzdělávací koncert, jehož obsahem jsou lidové písně z Čech, Moravy a Slovenska. Děti nejen že uslyší známé i méně známé lidové písně ale dozví se též mnohé o jejich původu, krajových specificích a vlivech které do jejich vzniku zasahovaly v konkrétních regionech. Koncert je kombinací přednesu písní, mluveného slova a soutěže pro děti. Mezzosopranistka Pavla Švestková interaktivně komunikuje s dětmi, příjemnou formou se prolíná její hudební přednes a zapojení dětí do dění „na jevišti“. Lidová píseň je důležitou součástí hudebních tradic, folklóru a vychází z ní téměř každý významný český hudební skladatel. Je nejen inspirací ale též pohlazením po duši, díky své příjemné čisté melodice a čitelné harmonické jednoduchosti . Lidová píseň je stálou inspirací i v dobách dnešních. Povědomí o hudbě lidové patří k jedněm ze základních znalostí okruhu hudební vzdělanosti . Interpretace ve složení zpěv a kytara je příjemnou a sympatickou variantou, která je dětmi příznivě přijímána.

Pavla Švestková a Luboš Malý se věnují nejen koncertní činnosti na domácích i zahraničních pódiích ale přicházejí mezi mladé publikum, školní žáky, kteří se s hudbou seznamují a snaží se přispět k rozšíření jejich hudebních obzorů.

Koncert je koncipován na 45 - 50 minut.

Pavla Švestková - mezzosoprán

Absolvovala Pražskou konzervatoř u profesorky Yvony Škvárové, sólistky opery Národního divadla v Praze. Studovala autentickou interpretaci barokní hudby na mezinárodních interpretačních kursech ve Valticích pod vedením Poppy Holden (Velká Británie) a prof. Jiřího Kotouče.

Je mladou umělkyní nové generace, která se věnuje výhradně koncertní činnosti, v rámci níž vystoupila na českých i zahraničních festivalech. S klavírním kvartetem Ensemble Martinů vystoupila na koncertě u příležitosti výročí 21. 8. 2008 v Budapešti za účasti maďarského prezidenta. Účinkuje též v literárně hudebních představeních s hercem Janem Šťastným, Petrou Špalkovou, Kamilou Špráchalovou, Valerií Zawadskou a dalšími.

V roce 2008 účinkovala v rámci sólových recitálů v Německu, v Belgii, v Rakousku a v Maďarsku s klavíristou Jaromírem Klepáčem.

Od roku 2009 do současnosti vystoupila jako sólistka na mnoha koncertních pódiích v Čechách i v zahraničí, například v Holandsku, Bulharsku, Estonsku, Belgii, na Kypru, v Dánsku, Španělsku, Japonsku a Německu. Koncertovala na domácích festivalech klasické hudby, například na Tanvaldském hudebním jaru, Festivalu zakázané hudby v Terezíně, festivalu Bystřické zámecké slavnosti, Theatrum Kuks, Podblanickém hudebním podzimu, na Mezinárodním hudebním festivalu Srbská Kamenice, Dvořák fest a na pražském mezinárodním festivalu České doteky hudby.

V roce 2013 vychází její první CD s názvem Music of love, na kterém zpívá písně autorů Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka.

Luboš Malý

český kytarista a loutnista je již po mnoho let trvale inspirován loutnou, jak renesanční, tak i barokní. Kromě vlastních koncertů působí i jako hráč continua v souborech, provozujících starou hudbu - Ars Antiquitatis a Lingua Musica a věnuje se i činnosti pedagogické, publikační a jako producent vážné hudby.

Mimo interpretaci a kompozici vážné hudby se Luboš Malý též dlouhodobě věnuje hudbě ve stylu flamenco a hudbě jazzové. Kapela Jazzmazec, jejíž je zakladatelem, hraje moderní jazzovou hudbu s výhradně autorským repertoárem. Na kontě má během tříletého působení dvě vydaná CD - Meridian a Digital teleportation.

Kromě klasické mistrovské kytary lze v instrumentáři nalézt flamencovou kytaru, jazzovou kytaru, renesanční šestisborovou loutnu a třináctisborovou theorbu. Jako jeden z mála hudebníků hraje Luboš Malý také na neobvyklou barokní kytaru. Vystupuje doma i v zahraničí na mezinárodních festivalech.

Interpretace hudby 17. - 18. století na autentické nástroje zahrnuje mnoho děl slavných autorů - John Dowland, Thomas Robinson, William Byrd, Thomas Morley, Michael Praetorius, Francis Cutting, Claudio Monteverdi, Gaspar Sanz, Jan Antonín Losy, Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Lodovico Roncalli, Benedetto Marcello, Robert de Visée, Georg Phillipp Telemann, Silvius Leopold Weiss , Georg Friedrich Händel, Jean Baptiste Lully, aj.

Na koncertech jsou uváděny i skladby z českých a evropských tabulatur, které se provozovaly na šlechtických dvorech i v sídlech osvícených kulturních mecenášů.